Sort by

Joel has logged 48 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Ben-Hur

Ben-Hur

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Music of Strangers: Yo-Yo Ma and the Silk Road Ensemble

The Music of Strangers: Yo-Yo Ma and the Silk Road Ensemble

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghost Team

Ghost Team

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Indignation

Indignation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fathers and Daughters

Fathers and Daughters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mother's Day

Mother's Day

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Barbershop: The Next Cut

Barbershop: The Next Cut

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Criminal

Criminal

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Boss

The Boss

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Meet the Blacks

Meet the Blacks

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Big Fat Greek Wedding 2

My Big Fat Greek Wedding 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bronze

The Bronze

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Allegiant

Allegiant

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Young Messiah

The Young Messiah

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Perfect Match

The Perfect Match

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Grimsby

Grimsby

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry