• Love, Guaranteed

    ★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Kingdom

  • Booksmart

    ★★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★

  • Brittany Runs a Marathon

    ★★★★

  • High Flying Bird

    ★★★

  • One Child Nation

    ★★★½

  • The Vast of Night

    ★★★

  • Monos

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • American Factory

    ★★★½

  • Hail Satan?

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Dumplin'

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Lake Michigan Monster

    ★★★★★

  • Widows

    ★★★½

  • Jessica Forever

    ★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • A Simple Favor

    ★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Burning

    ★★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Woman at War

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • Candy Jar

    ★★★½

  • Night God

    ★★½

  • Support the Girls

    ★★★½

  • The Wolf House

    ★★★★½

  • Minding the Gap

    ★★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★½

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • Searching

    ★★★½

  • Blindspotting

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★★

  • Zama

    ★★★★★

  • Bad Genius

    ★★★½

  • LA 92

  • Night Is Short, Walk on Girl

    ★★★★½

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • 13th

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★

  • Nocturama

    ★★★½

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★

  • The Wailing

    ★★★★

  • Sing Street

    ★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★

  • The Fits

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★