Sort by

lalita has logged 87 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Papers, Please: The Short Film

Papers, Please: The Short Film

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kingdom: Ashin of the North

Kingdom: Ashin of the North

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
BuzzFeed Unsolved: The Making of the Final Investigation

BuzzFeed Unsolved: The Making of the Final Investigation

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Train Man

Train Man

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hello, Schoolgirl

Hello, Schoolgirl

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Take Care of My Cat

Take Care of My Cat

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Break the Silence: The Movie

Break the Silence: The Movie

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bring the Soul: The Movie

Bring the Soul: The Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Burn the Stage: The Movie

Burn the Stage: The Movie

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Peter Rabbit 2: The Runaway

Peter Rabbit 2: The Runaway

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trollhunters: Rise of the Titans

Trollhunters: Rise of the Titans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Host

Host

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boys from County Hell

Boys from County Hell

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry