RSS feed for Laloo

Laloo has logged 430 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Crime and Punishment

Crime and Punishment

1935
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Gervaise

Gervaise

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Elementary School

The Elementary School

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Edit this entry  
17
Brasilia, Contradictions of a New City

Brasilia, Contradictions of a New City

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Poet of the Castle

The Poet of the Castle

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
My American Uncle

My American Uncle

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
Struggle in Italy

Struggle in Italy

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
Grace of My Heart

Grace of My Heart

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
Educating Rita

Educating Rita

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
11
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★½
Edit this entry  
10
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★½
Edit this entry  
08
A River Called Titas

A River Called Titas

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Fabulous World of Jules Verne

The Fabulous World of Jules Verne

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Prisoner

The Prisoner

1955
×
★★★★
Edit this entry  
06
Case for a Rookie Hangman

Case for a Rookie Hangman

1970
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ugly

Ugly

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★★½
Edit this entry  
04
Gas Food Lodging

Gas Food Lodging

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Romantic Englishwoman

The Romantic Englishwoman

1975
×
★★
Edit this entry  
03
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Peter

Black Peter

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
02
British Sounds

British Sounds

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Smash Palace

Smash Palace

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Running Man

The Running Man

1963
×
★★★
Edit this entry  
30
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mélo

Mélo

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★
Edit this entry  
27
Zatoichi Goes to the Fire Festival

Zatoichi Goes to the Fire Festival

1970
×
★★★½
Edit this entry