lâl has logged 79 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tazza: The Hidden Card

Tazza: The Hidden Card

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Salt

Salt

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Constantine

Constantine

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
2012

2012

2009
×
Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Replicas

Replicas

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whisper If I Forget

Whisper If I Forget

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry