Sort by

Hicham has logged 229 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Offside

Offside

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
El sur

El sur

1983
×
★★★½
Edit this entry  
15
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alice

Alice

1990
×
★★½
Edit this entry  
13
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Dancing in the Dust

Dancing in the Dust

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chopper

Chopper

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Meantime

Meantime

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Circle

The Circle

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ali Zaoua: Prince of the Streets

Ali Zaoua: Prince of the Streets

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Horses of God

Horses of God

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Monster

Monster

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Your Lie in April

Your Lie in April

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★½
Edit this entry  
30
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry