Sort by

Hicham has logged 37 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★½
Edit this entry  
30
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Edit this entry  
27
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Café Society

Café Society

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paisan

Paisan

1946
×
★★★½
Edit this entry  
20
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beautiful City

Beautiful City

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Game

The Game

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Edit this entry