Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House

The House

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonwalkers

Moonwalkers

2015
×
★½
Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
Read prior review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★
Edit this entry  
08
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alice Guy, the First Female Filmmaker

Alice Guy, the First Female Filmmaker

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
From Hell

From Hell

2001
×
★½
Edit this entry  
06
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Cyrano, My Love

Cyrano, My Love

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Finding Neverland

Finding Neverland

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hook

Hook

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
Edit this entry  
13
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★½
Edit this entry  
12
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★
Edit this entry