RSS feed for lamesjames
  • Little Women

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★

  • Asako I & II

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Ash Is Purest White

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★

  • Bao

    ★★★

  • Game Night

    ★★★

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Mandy

    ★★

  • Blindspotting

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Mobile Suit Gundam Thunderbolt: Bandit Flower

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • The Villainess

    ★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Okja

    ★★★

  • Wonder Woman

    ★★

  • On the Beach at Night Alone

    ★★★★

  • Win It All

    ★★

  • Baby Driver

    ★★★

  • Kong: Skull Island

    ★★★

  • Logan

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

  • Get Out

    ★★★★

  • Columbus

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • A Ghost Story

  • Wind River

    ★★★

  • The Big Sick

    ★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • Silence

    ★★★★★

  • Doctor Strange

    ★★

  • HyperNormalisation

    ★★★★

  • The Lost City of Z

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★

  • Split

    ★★

  • A Silent Voice

    ★★★★★

  • Lion

    ★★

  • Nocturnal Animals

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

  • Shin Godzilla

    ★★★★★