RSS feed for lamesjames
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Running on Karma

Running on Karma

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Kill Zone 2

Kill Zone 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Breaking News

Breaking News

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
The World

The World

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Eight Diagram Pole Fighter

Eight Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Yesterday Once More

Yesterday Once More

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
My Left Eye Sees Ghosts

My Left Eye Sees Ghosts

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Eagle Shooting Heroes

The Eagle Shooting Heroes

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★★
Edit this entry  
01
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Running Out of Time

Running Out of Time

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Outrage

Outrage

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
The Young Master

The Young Master

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
PTU

PTU

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Winners & Sinners

Winners & Sinners

1983
×
★★★★
Edit this entry  
06
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fulltime Killer

Fulltime Killer

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Election

Election

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Mission

The Mission

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Half a Loaf of Kung Fu

Half a Loaf of Kung Fu

1978
×
★★
Edit this entry  
25
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Platform

Platform

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Terrorizers

The Terrorizers

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Edit this entry  
01
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
★★★
Edit this entry  
13
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Edit this entry