Tristan has logged 287 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
26
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
Edit this entry  
26
Man of the West

Man of the West

1958
×
Read the review Edit this entry  
23
The Tall Target

The Tall Target

1951
×
Edit this entry  
19
Breathless

Breathless

1983
×
Edit this entry  
18
The Furies

The Furies

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
Edit this entry  
16
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
Read the review Edit this entry  
15
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
Edit this entry  
14
Nightfall

Nightfall

1956
×
Edit this entry  
13
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
Edit this entry  
10
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
Edit this entry  
07
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sergeant Rutledge

Sergeant Rutledge

1960
×
Edit this entry  
07
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Edit this entry  
24
Blue

Blue

1993
×
Edit this entry  
24
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Edit this entry  
23
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Two Laws

Two Laws

1982
×
Edit this entry  
10
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
Edit this entry  
05
The Sleeping Beauty

The Sleeping Beauty

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Mistress America

Mistress America

2015
×
Edit this entry  
01
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
Edit this entry  
30
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
Edit this entry  
30
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
½
Edit this entry  
30
Climax

Climax

2018
×
½
Read prior review Edit this entry  
27
Point and Line to Plane

Point and Line to Plane

2020
×
Edit this entry  
25
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
Edit this entry  
15
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
Edit this entry  
13
Leviathan

Leviathan

2012
×
Edit this entry  
04
Tangerine

Tangerine

2015
×
Edit this entry  
04
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Edit this entry  
03
India Song

India Song

1975
×
Edit this entry  
01
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
Edit this entry  
29
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
Edit this entry  
28
Handsworth Songs

Handsworth Songs

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Back Street

Back Street

1932
×
Edit this entry  
25
Bus 174

Bus 174

2002
×
Edit this entry  
20
*Corpus Callosum

*Corpus Callosum

2002
×
Edit this entry  
18
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Edit this entry  
15
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
Edit this entry  
15
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
Edit this entry  
12
Word Is Out: Stories of Some of Our Lives

Word Is Out: Stories of Some of Our Lives

1977
×
Edit this entry  
11
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
Edit this entry  
09
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
09
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
Edit this entry