Sort by

Lam has logged 149 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
An Audience with Adele

An Audience with Adele

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings Collection

The Lord of the Rings Collection

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
★★★½
Edit this entry  
01
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Edit this entry  
22
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Edit this entry  
12
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bed and Sofa

Bed and Sofa

1927
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★½
Edit this entry  
13
Death's Marathon

Death's Marathon

1913
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry