Sort by

Lam has logged 16 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry