Sort by

Willa has logged 580 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roma

Roma

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wings

Wings

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Some of My Best Friends Are...

Some of My Best Friends Are...

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
25
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Fishing with John

Fishing with John

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To the Stars

To the Stars

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gloria

Gloria

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry