Sort by

Willa has logged 85 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Idiots

The Idiots

1998
×
Read the review Edit this entry  
27
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Europa

Europa

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fire

Fire

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry