Sort by

jen has logged 55 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rogue

Rogue

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tesla

Tesla

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
37 Seconds

37 Seconds

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Metamorphosis

Metamorphosis

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sleepover

The Sleepover

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Times

Three Times

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marshland

Marshland

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★
Edit this entry  
14
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
Read the review Edit this entry  
13
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★½
Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Dough and the Egg Princess

Mr. Dough and the Egg Princess

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mon Mon the Water Spider

Mon Mon the Water Spider

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
The Day I Bought a Star

The Day I Bought a Star

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ten

Ten

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Svaha: The Sixth Finger

Svaha: The Sixth Finger

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lucid Dream

Lucid Dream

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
Read the review Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What We Found

What We Found

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Maniac

Maniac

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Holidays

Holidays

2016
×
★½
Edit this entry  
03
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
Read the review Edit this entry  
02
Pushing Tin

Pushing Tin

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
The Isle

The Isle

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry