Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
Edit this entry  
02
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
Edit this entry  
22
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
TXT (TOMORROW X TOGETHER) 'Eternally'

TXT (TOMORROW X TOGETHER) 'Eternally'

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Meninas

Meninas

2006
×
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
13
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
One Day

One Day

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Edit this entry  
21
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★½
Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Mom is a Character: The Film

My Mom is a Character: The Film

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
High School Musical

High School Musical

2006
×
Edit this entry  
09
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Edit this entry  
01
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Edit this entry  
14
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry