Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
lana

lana

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for lana
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • lana’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★★ Watched by lana 17 Dec 2021

    que

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage 2021

    ★★★ Rewatched by lana 06 Nov 2021

    the gwen stacy parallel should be banned

  • Cruella

    Cruella 2021

    ★★★½ Watched by lana 16 Jul 2021

    wink is the real protagonist

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle 2004

    ★★★★★ Rewatched by lana 15 Jun 2021

    the heart is a heavy burden !

  • The Twilight Saga: New Moon

    The Twilight Saga: New Moon 2009

    ★★★½ Rewatched by lana 21 Feb 2021

    muito bom entretenimento

  • Before Sunrise

    Before Sunrise 1995

    ★★★★★ Watched by lana 01 Jan 2021

    "I love the way the people are dissolving into the background. Look at this, it's like the environments are stronger than the people. His human figures are always so transitory."

  • Modest Heroes

    Modest Heroes 2018

    ★★★★ Watched by lana 29 Dec 2020

    muito brabo o homem invisivel

  • Death to 2020

    Death to 2020 2020

    ★★ Watched by lana 27 Dec 2020

    perdi 1h pra saber sobre o 2020 dos eua e do reino unido

  • Soul

    Soul 2020

    ★★★★★ Watched by lana 25 Dec 2020

    curou minha depressao

  • Confessions of a Teenage Drama Queen

    Confessions of a Teenage Drama Queen 2004

    ★★★½ Rewatched by lana 17 Nov 2020

    lady bird who?

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society 1989

    ★★★★★ Watched by lana 24 Aug 2020

    I went to the woods because I wanted to live deliberately. I wanted to live deep and suck out all the marrow of life. To put to rout all that was not life; and not, when I had come to die, discover that I had not lived.

  • Ratatouille

    Ratatouille 2007

    ★★★★★ Added by lana

    qualquer um pode cozinhar!!!!

Review Tags

17
  • just me
  • with sis
  • 📺
  • netflix
  • 💻
  • disney+
  • cinema
  • comfort movie
  • cried
  • cried my fcking ass off
  • ghibli
  • masterpiece
  • soundtrack!
  • with duda
  • with joana
  • with manu
  • with mom
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.