Sort by

Lance has logged 391 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cat People

Cat People

1942
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Mother's Day

Mother's Day

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Panic in Year Zero!

Panic in Year Zero!

1962
×
½
Edit this entry  
28
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Extraction

Extraction

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The 3 Penny Opera

The 3 Penny Opera

1931
×
Read the review Edit this entry  
28
Sisters

Sisters

2015
×
★★
Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Western Religion

Western Religion

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
23
New World

New World

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Macbeth

Macbeth

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Color of Lies

The Color of Lies

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Proposition

The Proposition

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once a Chicken

Once a Chicken

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Romance of Astrea and Celadon

The Romance of Astrea and Celadon

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Ida

Ida

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
11
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
Read the review Edit this entry  
11
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
Read the review Edit this entry  
08
Le Amiche

Le Amiche

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Indignation

Indignation

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Incarnate

Incarnate

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
Read the review Edit this entry  
06
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry