Luca has logged 326 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Autumn Almanac

Autumn Almanac

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
The Prefab People

The Prefab People

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Edit this entry  
22
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★½
Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Edit this entry  
07
The Outsider

The Outsider

1981
×
★★½
Edit this entry  
06
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Lights Out

Lights Out

2013
×
Edit this entry  
03
We Have a Pope

We Have a Pope

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Family Nest

Family Nest

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hotel Magnezit

Hotel Magnezit

1978
×
Edit this entry  
26
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★½
Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Dialogue Between a Salesman and a Passenger

Dialogue Between a Salesman and a Passenger

1954
×
Edit this entry  
18
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Following

Following

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Leto

Leto

2018
×
★★★★
Edit this entry