Sort by

Michael has logged 318 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Edit this entry  
31
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Daphne

Daphne

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Life

Life

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Asterix and Cleopatra

Asterix and Cleopatra

1968
×
★★½
Edit this entry  
22
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Edit this entry  
22
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Born Under Crossed Stars

Born Under Crossed Stars

1965
×
Edit this entry  
18
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Weight of Water

The Weight of Water

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Lost in Paris

Lost in Paris

2016
×
★★
Edit this entry  
12
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★½
Edit this entry  
10
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★½
Edit this entry  
03
The Secret Scripture

The Secret Scripture

2016
×
★★
Edit this entry  
01
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Born Under Crossed Stars

Born Under Crossed Stars

1965
×
Edit this entry  
29
Born Under Crossed Stars

Born Under Crossed Stars

1965
×
Edit this entry  
29
The Incorrigible

The Incorrigible

1963
×
Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Oxide Ghosts: The Brass Eye Tapes

Oxide Ghosts: The Brass Eye Tapes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Twelve Tasks of Asterix

The Twelve Tasks of Asterix

1976
×
★★★
Edit this entry  
24
Dr Jekyll & Sister Hyde

Dr Jekyll & Sister Hyde

1971
×
★★
Edit this entry  
24
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Horror of Frankenstein

The Horror of Frankenstein

1970
×
★★
Edit this entry  
24
Straight On Till Morning

Straight On Till Morning

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
To the Devil a Daughter

To the Devil a Daughter

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Edit this entry  
19
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
Dr Jekyll & Sister Hyde

Dr Jekyll & Sister Hyde

1971
×
★★
Edit this entry  
17
The Horror of Frankenstein

The Horror of Frankenstein

1970
×
★★
Edit this entry  
15
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Straight On Till Morning

Straight On Till Morning

1972
×
★★★
Edit this entry  
15
To the Devil a Daughter

To the Devil a Daughter

1976
×
★★★½
Edit this entry