Sort by

Michael has logged 24 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Firewall

Firewall

2006
×
★★½
Edit this entry  
18
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Silence

Silence

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
Read prior review Edit this entry  
04
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frantic

Frantic

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry