Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Laney Giusti

Laney Giusti

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Laney
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Laney’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by Laney Giusti 13 Aug 2022

    In Another Life, I Would Have Really Liked Just Doing Laundry And Taxes With You.

  • A Thousand Words

    A Thousand Words 2012

    ★★ Watched by Laney Giusti 12 Aug 2022

    peak 2012

  • I See You

    I See You 2019

    ★★★ Watched by Laney Giusti 11 Aug 2022

    First half was not great but second half wasAHHHHH

  • Spiderhead

    Spiderhead 2022

    ★★ Watched by Laney Giusti 01 Aug 2022

    what if science… was used for evil?

  • Not Okay

    Not Okay 2022

    ★★★ Watched by Laney Giusti 30 Jul 2022

    died at katniss and rue line

  • Nope

    Nope 2022

    ★★★★ Watched by Laney Giusti 21 Jul 2022

    woulda been five stars without the motorcycle guys terrible dub

  • Big Trouble in Little China

    Big Trouble in Little China 1986

    ★★★½ Watched by Laney Giusti 18 Jul 2022

    What the fukc

  • The Guilty

    The Guilty 2021

    ★½ Watched by Laney Giusti 18 Jul 2022

    copaganda

  • Girl in the Picture

    Girl in the Picture 2022

    Watched by Laney Giusti 17 Jul 2022

    feels weird to rate a crime doc

  • Elvis

    Elvis 2022

    ★★★ Watched by Laney Giusti 11 Jul 2022

    Tom Hanks managed to ruin everything good about this movie. It was better than I thought it would be though and I did find myself enjoying it at parts (until tom hanks came on screen). The editing was cracked out  absolutely insane.

  • Minions: The Rise of Gru

    Minions: The Rise of Gru 2022

    ★★★ Watched by Laney Giusti 10 Jul 2022

    Bello! Poopaye! Bank yu!

  • Bridesmaids

    Bridesmaids 2011

    ★★★ Watched by Laney Giusti 30 Jun 2022

    El oh el

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 22

Review Tags

6
  • hulu
  • netflix
  • #shittymovie
  • hbo
  • horror
  • kanopy
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.