• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★

  • The Batman

  • Turning Red

    ★★★

  • Uncharted

    ★★★½

  • Scream

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • Hawkeye

    ★★★½

  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    ★½

  • All Too Well: The Short Film

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★★

  • Encanto

    ★★★

  • Venom: Let There Be Carnage

  • Last Night in Soho

    ★★★★★

  • Dune

    ★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★

  • Loki

    ★★★★

  • Four Roads

    ★★★½

  • Save Ralph

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • National Theatre Live: Death of England: Delroy

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • The Craft: Legacy

    ½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

  • Unpregnant

    ★★★★

  • Mainstream

    ★★

  • Ghosts

    ★★½

  • Tenet

    ★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★★

  • Emma.

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon: Snoggletog Log

  • 1917

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Hazbin Hotel

    ½

  • How to Train Your Dragon: Homecoming

  • True History of the Kelly Gang

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Platform

    ★★

  • Ema

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Judy

  • Marriage Story

    ★★★★

  • It Chapter Two

  • Nimic

    ★★★½

  • Spider-Man: Far From Home

  • Midsommar

    ★★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Black Mirror: Smithereens

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • National Theatre Live: A Midsummer Night's Dream

    ★★★★★

  • Good Omens

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

  • Love, Death & Robots: Three Robots

  • Booksmart

    ★★★½

  • Captain Marvel