Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Forgotten
password
?
×
Search:
Lari
Activity
Activity
Films
Diary
Reviews
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for Lari
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
Lari’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Prime Video
Prime Video (subscription)
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
Hulu (subscription)
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
2012
All time
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Lari has
logged 209 entries for films during 2012.
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Dec
2012
30
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest
2009
×
★★★
Edit this entry
28
Looper
2012
×
★★★★
Edit this entry
27
State of Play
2009
×
★★
Read the review
Edit this entry
26
Wimbledon
2004
×
★★★
Edit this entry
26
Russian Dolls
2005
×
★★★★
Edit this entry
25
Sullivan's Travels
1941
×
★★★★
Edit this entry
25
Spellbound
1945
×
★★★★
Edit this entry
24
The Girl Who Played with Fire
2009
×
★★★
Edit this entry
24
Angels & Demons
2009
×
★★★
Edit this entry
22
Love Actually
2003
×
★★★
Edit this entry
18
Avatar
2009
×
★★★
Edit this entry
16
A Single Man
2009
×
★★★
Read the review
Edit this entry
15
Casablanca
1942
×
★★★★★
Edit this entry
15
All About Eve
1950
×
★★★★
Edit this entry
09
The Girl with the Dragon Tattoo
2009
×
★★★
Edit this entry
06
Confessions of a Window Cleaner
1974
×
★★
Edit this entry
06
Layer Cake
2004
×
★★★
Edit this entry
Nov
2012
29
The Pursuit of Happyness
2006
×
★★★
Edit this entry
27
Fever Pitch
2005
×
★★
Edit this entry
26
Mona Lisa Smile
2003
×
★★★
Edit this entry
25
The Da Vinci Code
2006
×
★★★
Edit this entry
24
Hatari!
1962
×
★★★
Edit this entry
22
The Tiger's Tail
2006
×
★★
Edit this entry
21
The Way of the Gun
2000
×
★★★★
Edit this entry
20
Pulp Fiction
1994
×
★★★★★
Edit this entry
19
Demolition Man
1993
×
★★★
Read the review
Edit this entry
18
The Invention of Lying
2009
×
★★★★
Edit this entry
15
Almost Famous
2000
×
★★★
Edit this entry
13
Rear Window
1954
×
★★★★★
Edit this entry
13
Amélie
2001
×
★★★★
Edit this entry
12
Source Code
2011
×
★★★
Edit this entry
09
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
1998
×
★★★★★
Edit this entry
09
The Usual Suspects
1995
×
★★★★★
Edit this entry
08
Knocked Up
2007
×
★★★
Edit this entry
05
Music and Lyrics
2007
×
★★★
Read prior review
Edit this entry
04
Iron Man 2
2010
×
★★
Edit this entry
01
Chocolat
2000
×
★★★★
Edit this entry
Oct
2012
31
No Country for Old Men
2007
×
★★★★
Edit this entry
30
Austin Powers: International Man of Mystery
1997
×
★★★
Edit this entry
29
Iron Man
2008
×
★★★
Edit this entry
28
Outsourced
2006
×
★★★★
Edit this entry
26
Skyfall
2012
×
★★★★
Edit this entry
25
Con Air
1997
×
★
Edit this entry
22
The Thomas Crown Affair
1968
×
★★★
Edit this entry
21
Universal Soldier
1992
×
★★
Edit this entry
21
Basic
2003
×
★★
Read the review
Edit this entry
20
Quantum of Solace
2008
×
★★★
Read prior review
Edit this entry
20
Casino Royale
2006
×
★★★★
Read prior review
Edit this entry
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
1964
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
18
Barry Lyndon
1975
×
★★★★
Edit this entry
Newer
Older
1
2
3
…
5