RSS feed for Lari

Lari has logged 258 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★
Edit this entry  
27
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jobs

Jobs

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Lapland Odyssey

Lapland Odyssey

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Dead Man's Folly

Dead Man's Folly

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Stars Will Tell, Inspector Palmu

The Stars Will Tell, Inspector Palmu

1962
×
★★
Edit this entry  
24
Gas, Inspector Palmu!

Gas, Inspector Palmu!

1961
×
★★★
Edit this entry  
22
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★★
Edit this entry  
21
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Big Four

The Big Four

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
15
Elephants Can Remember

Elephants Can Remember

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★
Edit this entry  
12
The Clocks

The Clocks

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★
Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★
Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
27
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Hallowe'en Party

Hallowe'en Party

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Three Act Tragedy

Three Act Tragedy

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Appointment with Death

Appointment with Death

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Third Girl

Third Girl

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Cat Among the Pigeons

Cat Among the Pigeons

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Mrs McGinty's Dead

Mrs McGinty's Dead

2008
×
★★★
Edit this entry  
31
Taken at the Flood

Taken at the Flood

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Lava

Lava

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
17
No Reservations

No Reservations

2007
×
★★
Edit this entry