Sort by

Larry_Gopnik has logged 35 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★
Edit this entry  
28
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★★
Edit this entry  
28
Buccaneer Bunny

Buccaneer Bunny

1948
×
★★★½
Edit this entry  
27
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Edit this entry  
26
Baseball Bugs

Baseball Bugs

1946
×
★★★
Edit this entry  
26
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
25
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hare Tonic

Hare Tonic

1945
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
★★★½
Edit this entry  
24
Clock Cleaners

Clock Cleaners

1937
×
★★★★
Edit this entry  
23
I Love to Singa

I Love to Singa

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Story of a Cheat

The Story of a Cheat

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Edit this entry  
18
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Lower Depths

The Lower Depths

1936
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★½
Edit this entry  
13
Poison

Poison

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★½
Edit this entry  
11
Toni

Toni

1935
×
★★★★
Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Informer

The Informer

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★★
Edit this entry  
08
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Edit this entry  
05
Judge Priest

Judge Priest

1934
×
★★★½
Edit this entry  
05
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mia madre

Mia madre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry