Sort by

Larry_Gopnik has logged 172 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
Edit this entry  
31
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
Edit this entry  
26
High School

High School

1968
×
Read the review Edit this entry  
26
High School

High School

1968
×
Read prior review Edit this entry  
26
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
Edit this entry  
25
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
Edit this entry  
23
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cut-Throats Nine

Cut-Throats Nine

1972
×
Edit this entry  
16
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
Edit this entry  
14
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
Edit this entry  
13
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
Edit this entry  
12
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
Edit this entry  
12
Weekend

Weekend

1967
×
Edit this entry  
12
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
Edit this entry  
06
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
Read the review Edit this entry  
03
If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

1971
×
Edit this entry  
28
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
Edit this entry  
21
Gertrud

Gertrud

1964
×
Edit this entry  
20
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Edit this entry  
17
Contempt

Contempt

1963
×
Edit this entry  
15
La Notte

La Notte

1961
×
Edit this entry  
13
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Darktown Revue

The Darktown Revue

1931
×
Edit this entry  
10
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
Edit this entry  
09
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
09
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
Edit this entry  
07
Wavelength

Wavelength

1967
×
Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
Edit this entry  
04
Virgin Machine

Virgin Machine

1988
×
Edit this entry  
03
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
02
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
Edit this entry  
29
French Cancan

French Cancan

1955
×
Edit this entry  
25
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
Edit this entry  
25
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Edit this entry  
23
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
Edit this entry  
23
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
18
All My Life

All My Life

1966
×
Read prior review Edit this entry  
17
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
Read the review Edit this entry  
16
Ordet

Ordet

1955
×
Edit this entry  
10
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Edit this entry