Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★
Edit this entry  
18
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
Porky's

Porky's

1981
×
Edit this entry  
06
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★
Edit this entry  
27
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
03
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Flee

Flee

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mad God

Mad God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Breathless

Breathless

1983
×
★★½
Edit this entry  
05
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★
Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
The Return of the King

The Return of the King

1980
×
★★½
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★½
Edit this entry  
06
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★½
Edit this entry  
05
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★
Edit this entry  
03
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★½
Edit this entry  
31
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★½
Edit this entry