Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Moonbird

Moonbird

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
France

France

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scoob!

Scoob!

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Old School

Old School

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry