Lars has logged 397 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Monk and the Fish

The Monk and the Fish

1994
×
Edit this entry  
30
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
Edit this entry  
29
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Profit Motive and the Whispering Wind

Profit Motive and the Whispering Wind

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mrs. Santa Claus

Mrs. Santa Claus

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sylvia and the Ghost

Sylvia and the Ghost

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Evening Classes

Evening Classes

1967
×
Edit this entry  
15
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
08
The Doctor's Secret

The Doctor's Secret

1910
×
Edit this entry  
08
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
07
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bezhin Meadow: Sequences from an Unfinished Film

Bezhin Meadow: Sequences from an Unfinished Film

1968
×
Read the review Edit this entry  
06
A Movie

A Movie

1958
×
Read the review Edit this entry  
06
Reflections on Black

Reflections on Black

1955
×
Edit this entry  
06
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Morocco

Morocco

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Audition

The Audition

2012
×
Edit this entry  
27
Five Miles Out

Five Miles Out

2009
×
Edit this entry  
27
Next Floor

Next Floor

2008
×
Edit this entry  
26
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
That Uncertain Feeling

That Uncertain Feeling

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Magnet of Doom

Magnet of Doom

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry