Lars has logged 54 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
29
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Read the review Edit this entry  
28
Mandy

Mandy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Haunted Hotel

The Haunted Hotel

1907
×
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yumeji

Yumeji

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
On My Skin

On My Skin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malevolent

Malevolent

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wind Journeys

The Wind Journeys

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
El Angel

El Angel

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Too Late to Die Young

Too Late to Die Young

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry