Josh has logged 173 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Read the review Edit this entry  
24
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry