Sort by

Josh has logged 160 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paterson

Paterson

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tower

Tower

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Honey

American Honey

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Witness

The Witness

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Story of Vernon and Irene Castle

The Story of Vernon and Irene Castle

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death in the Garden

Death in the Garden

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Footloose

Footloose

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Robinson Crusoe

Robinson Crusoe

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry