Highest rated films

  • Hail, Caesar!

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★

  • Sing Street

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

  • The Blair Witch Project

    ★★★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★½

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★½

  • Unfriended

    ★★★★½

  • Son of Saul

    ★★★★½

  • The Fits

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 160 Films watched
  • 13.3 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

45 Years

Jan 5

Most Watched

The Lobster

3 times

Moana

twice

La La Land

twice

Hail, Caesar!

twice

The Fits

twice

Last Film

Moana

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
91 films
Comedy
52 films
Adventure
38 films
Romance
34 films
Thriller
25 films
Action
24 films
Fantasy
21 films
Family
20 films
Music
17 films
Sci Fi
16 films
USA
123 films
UK
28 films
France
21 films
Germany
11 films
Canada
9 films
Ireland
7 films
Norway
5 films
Denmark
5 films
Mexico
4 films
Greece
4 films
English
141 films
French
20 films
German
10 films
Spanish
10 films
Russian
5 films
Japanese
4 films
Romanian
3 films
Italian
3 films
Latin
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Josh’s most liked review

Crouching Tiger, Hidden Dragon

★★★★½

Really moving how each fight sequence - while brilliantly conceived and executed - also has its own emotional narrative arc. I'd almost forgotten what a wonder this movie is.

More reviews

Josh’s most liked list

Top 30 Films of 2015

Time to move on to 2016.

A sentence on each of the top ten is here: www.larsenonfilm.com/top-ten-films-of-2015

The Filmspotting roundtable discussion of our picks starts here: www.filmspotting.net/reviews/1413-567-top-10-of-2015-pt-1.html

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Ridiculous 6
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

1001 Grams
Average weighted rating:

3.0

Films Josh watched in 2016

  • Moana
  • Fences
  • La La Land
  • Hail, Caesar!
  • Jackie
  • A Monster Calls
  • The Handmaiden
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Love & Friendship
  • Embrace of the Serpent
  • Julieta
  • Sausage Party
  • Paterson
  • Silence
  • La La Land
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • The Fits
  • Don't Breathe
  • Manchester by the Sea
  • Toni Erdmann
  • Tower
  • American Honey
  • Elf
  • The Edge of Seventeen
  • Allied
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Moana
  • Cameraperson
  • Under the Shadow
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Arrival
  • Hacksaw Ridge
  • Loving
  • The Witness
  • The Story of Vernon and Irene Castle
  • Moonlight
  • Death in the Garden
  • Doctor Strange
  • Krisha
  • Sing Street
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
  • Footloose
  • Robinson Crusoe
  • Certain Women
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Daughters of the Dust
  • The Birth of a Nation
  • The Shallows
  • L'Âge d'Or
  • The Magnificent Seven
  • Un Chien Andalou
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Snowden
  • Blair Witch
  • Heaven & Earth
  • The Blair Witch Project
  • Sully
  • Born on the Fourth of July
  • National Velvet
  • Young Frankenstein
  • Carefree
  • Beasts of the Southern Wild
  • Rams
  • Morris from America
  • Pete's Dragon
  • The Happening
  • Unfriended
  • The Little Prince
  • 1001 Grams
  • Hell or High Water
  • The Lobster
  • Kubo and the Two Strings
  • Suicide Squad
  • Batman Returns
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Jason Bourne
  • Wonder Woman
  • Microbe and Gasoline
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Le Havre
  • Star Trek Beyond
  • Shall We Dance
  • Ghostbusters
  • The Fits
  • Rear Window
  • In a Better World
  • Jaws
  • Cemetery of Splendor
  • Charlotte's Web
  • The BFG
  • The Neon Demon
  • The Witches
  • Finding Dory
  • De Palma
  • Piper
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Finding Dory
  • Swing Time
  • The Ridiculous 6
  • Body Double
  • The Royal Tenenbaums
  • Captain America: Civil War
  • Sunset Song
  • Lemonade
  • You, the Living
  • The Lobster
  • The Man Without a Past
  • The Nice Guys
  • Hollywood Shuffle
  • West Side Story
  • April and the Extraordinary World
  • Songs from the Second Floor
  • High-Rise
  • Captain America: Civil War
  • The Jungle Book
  • Follow the Fleet
  • Keanu
  • Last Days in the Desert
  • The Invitation
  • Green Room
  • Alien
  • Everybody Wants Some!!
  • Rushmore
  • Midnight Special
  • Pee-wee's Big Holiday
  • Zootopia
  • Ishtar
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Amy
  • 10 Cloverfield Lane
  • My Neighbor Totoro
  • The Lobster
  • Cleopatra
  • Mikey and Nicky
  • Ashes of Time
  • Spotlight
  • The Big Short
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny
  • Knight of Cups
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Roberta
  • The Witch
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • The Heartbreak Kid
  • The Straight Story
  • The Revenant
  • Hail, Caesar!
  • Why Worry?
  • A New Leaf
  • Son of Saul
  • Newsies
  • Field of Dreams
  • Room
  • Brooklyn
  • The Hateful Eight
  • Love & Mercy
  • March of the Penguins
  • Grandma
  • 45 Years

World Map

Highly rated films Josh is yet to see

  • Bo Burnham: Make Happy
  • The Second Night
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Brazilian Holocaust
  • Aquarius
  • HyperNormalisation

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more