Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • The Sixth Sense

    ★★★★½

  • Mean Girls

    ★★★★½

  • The Blair Witch Project

    ★★★★½

  • Yi Yi

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 165 Films watched
  • 13.8 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Widows

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Rise of Skywalker

twice

Portrait of a Lady on Fire

twice

Little Women

twice

Parasite

twice

Us

twice

Last Film

Star Wars: The Rise of Skywalker

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
89 films
Comedy
56 films
Thriller
31 films
Adventure
30 films
Action
29 films
Sci Fi
26 films
Romance
26 films
Mystery
19 films
Crime
18 films
Fantasy
17 films
USA
142 films
UK
15 films
France
10 films
China
8 films
Germany
6 films
Canada
5 films
Japan
3 films
Hong Kong
3 films
Australia
3 films
Mexico
2 films
English
153 films
Italian
20 films
French
19 films
German
14 films
Spanish
12 films
Chinese
9 films
Japanese
6 films
Cantonese
5 films
Latin
5 films
Arabic
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Josh’s most liked review

Once Upon a Time… in Hollywood

★★★★

It can’t be an accident that a film like this is Tarantino’s 9th and—according to his own decree—penultimate effort. If we’re to believe him, the sun is setting on Tarantino’s time, just like Rick's. There’s a reason so much time is given to characters cruising down the street with their…

More reviews

Josh’s most liked list

Best Films of the 2010s (short list)

A "short list" of the best films of the last decade, comprised of those I've given 3.5 or 4 stars out of 4 on my website. I'll start winnowing down from here. Whereas annual top ten lists are more of a personal diary of my movie year, this will take into account repeat viewings, reappraisals, cultural impact, and other yet-to-be-determined factors.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Week Of
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Our Time Machine
Average weighted rating:

3.7

Films Josh watched in 2019

  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Portrait of a Lady on Fire
  • A Serious Man
  • Elf
  • Little Women
  • Mean Girls
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Atlantics
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Frozen II
  • Queen & Slim
  • Parasite
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Us
  • Black Mother
  • Home Alone
  • Frozen
  • Knives Out
  • Light from Light
  • 1917
  • A Hidden Life
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Little Women
  • Marriage Story
  • Uncut Gems
  • Burning Cane
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Magnolia
  • Ash Is Purest White
  • Jojo Rabbit
  • The Irishman
  • The Departed
  • Our Time Will Come
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • The Lighthouse
  • Gangs of New York
  • Pain and Glory
  • Parasite
  • The Midnight After
  • Casino
  • American Beauty
  • GoodFellas
  • Joker
  • Mean Streets
  • Let the Bullets Fly
  • Best in Show
  • Get Out
  • Little Woods
  • Ad Astra
  • Fast Color
  • The Exorcist
  • Babes in Arms
  • The Biggest Little Farm
  • Late Night
  • Eyes Wide Shut
  • The Tree of Life
  • It Chapter Two
  • The Pirate
  • The Harvey Girls
  • For Me and My Gal
  • Being John Malkovich
  • The Scarlet Empress
  • Honeyland
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Shanghai Express
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Morocco
  • The Nightingale
  • The Blue Angel
  • The Blair Witch Project
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Gaslight
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Anima
  • Moonrise Kingdom
  • Aziz Ansari: Right Now
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • The Farewell
  • The Big Lebowski
  • Rebel Without a Cause
  • Midsommar
  • Spider-Man: Far from Home
  • Casablanca
  • Rebecca
  • Men in Black: International
  • Toy Story 4
  • The Souvenir
  • The Secret Life of Pets 2
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Under the Silver Lake
  • Fight Club
  • Girlfriends
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Booksmart
  • All That Jazz
  • The Dead Don't Die
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Being There
  • Our Time Machine
  • Two for the Road
  • Hail Satan?
  • High Life
  • Avengers: Endgame
  • Charade
  • Avengers: Endgame
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Funny Face
  • Diane
  • On the Town
  • WALL·E
  • Her Smell
  • The Rink
  • Hello, Dolly!
  • WALL·E
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Aquaman
  • Dumbo
  • Thor: Ragnarok
  • Starfish
  • 7 Faces of Dr. Lao
  • Us
  • The Circus
  • Werckmeister Harmonies
  • Opening Night
  • Captain Marvel
  • Transit
  • Roustabout
  • Captain Marvel
  • Dumbo
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • Fyre
  • Blue Hawaii
  • Yi Yi
  • A Woman Under the Influence
  • The 'Burbs
  • Ordinary People
  • Ant-Man and the Wasp
  • Bye Bye Birdie
  • Faces
  • High Flying Bird
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • The Matrix
  • Avengers: Infinity War
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Miss Bala
  • Velvet Buzzsaw
  • Black Panther
  • Green Book
  • Miss Bala
  • Vice
  • The Sixth Sense
  • Glass
  • Split
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Week Of
  • Unbreakable
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Thunder Road
  • The Death of Stalin
  • Doctor Strange
  • Minding the Gap
  • Mary Poppins Returns
  • Widows

World Map

Highly rated films Josh is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Aswang
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more