Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Rio Bravo

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Beverly Hills Cop

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★★★

  • The Turin Horse

    ★★★★

  • Margaret

    ★★★★

  • Poetry

    ★★★★

  • A Touch of Sin

    ★★★★

  • The Fabulous Baker Boys

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Judy

    ★★★½

  • Hair Love

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 20 Films watched
  • 10 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Phantom Thread

Jan 1

Last Film

Beverly Hills Cop

Feb 16

Genres, Countries & Languages

Drama
16 films
Comedy
6 films
Romance
5 films
History
3 films
Crime
3 films
Action
3 films
Animation
2 films
Fantasy
2 films
Western
1 film
Adventure
1 film
USA
15 films
France
2 films
Japan
2 films
UK
2 films
China
1 film
Czechia
1 film
Hungary
1 film
English
17 films
French
4 films
German
4 films
Spanish
3 films
Italian
3 films
Japanese
2 films
Latin
2 films
Hungarian
1 film
Portuguese
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Josh’s most liked review

Phantom Thread

★★★★½

The PTA most likely to make my (in-process) Top 10 of the 2010s list.

This was the first time I noticed - in the shot where Reynolds proposes to Alma after waking her up on the divan - that as the camera pushes in on them ever so slowly, the…

More reviews

Josh’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Turin Horse
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Little
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Irishman
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Fabulous Baker Boys
Average weighted rating:

3.4

Films Josh watched in 2020

  • Beverly Hills Cop
  • Margaret
  • Hair Love
  • Rio Bravo
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Fabulous Baker Boys
  • A Touch of Sin
  • Starman
  • Judy
  • The Two Popes
  • Little
  • Harriet
  • Jojo Rabbit
  • The Irishman
  • Poetry
  • The Turin Horse
  • Weathering with You
  • The Art of Self-Defense
  • Ford v Ferrari
  • Phantom Thread

World Map

Highly rated films Josh is yet to see

  • Minari
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead
  • Nine Days
  • Palm Springs
  • Promising Young Woman
  • The Father
  • Never Rarely Sometimes Always

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more