Sort by

Grace has logged 319 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★½
Edit this entry  
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
World of Glory

World of Glory

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Molly Maxwell

Molly Maxwell

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Falling

The Falling

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★½
Edit this entry  
04
#Horror

#Horror

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Dark Horse

The Dark Horse

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
102 Dalmatians

102 Dalmatians

2000
×
★½
Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Homesick

Homesick

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
I Smile Back

I Smile Back

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
You're Sleeping Nicole

You're Sleeping Nicole

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Pavement

The Pavement

2015
×
★★
Edit this entry  
11
Meru

Meru

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Nasty Baby

Nasty Baby

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Reflexxx

American Reflexxx

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
26
Inferno

Inferno

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★½
Edit this entry  
18
U Turn

U Turn

1997
×
★★★
Edit this entry