Sort by

Wood has logged 739 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★
Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
Read the review Edit this entry  
15
Noelle

Noelle

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
T-Men

T-Men

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Val Lewton: The Man in the Shadows

Val Lewton: The Man in the Shadows

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
J.R. “Bob” Dobbs and The Church of the SubGenius

J.R. “Bob” Dobbs and The Church of the SubGenius

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Toilet: The World's #2 Man

Mr. Toilet: The World's #2 Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Where In The Hell Is The Lavender House: The Longmont Potion Castle Story

Where In The Hell Is The Lavender House: The Longmont Potion Castle Story

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Captain's Paradise

The Captain's Paradise

1953
×
★★
Edit this entry  
23
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mr. Boogedy

Mr. Boogedy

1986
×
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
½
Read the review Edit this entry