Sort by

lasticonoclast has logged 114 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Suspect Zero

Suspect Zero

2004
×
★½
Edit this entry  
30
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Marc Maron: Thinky Pain

Marc Maron: Thinky Pain

2013
×
Edit this entry  
20
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
Edit this entry  
26
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
Edit this entry  
25
Not Fade Away

Not Fade Away

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Edit this entry  
21
A Dirty Shame

A Dirty Shame

2004
×
★★
Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Edit this entry  
16
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★
Edit this entry  
12
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Edit this entry  
11
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
Edit this entry  
31
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Edit this entry  
08
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
Edit this entry  
01
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
Edit this entry  
19
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
Read prior review Edit this entry  
16
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Taking of Power by Louis XIV

The Taking of Power by Louis XIV

1966
×
Edit this entry  
07
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Edit this entry  
06
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
Edit this entry  
02
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Edit this entry  
31
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
21
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★★
Edit this entry