You has logged 249 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lantana

Lantana

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nasty Baby

Nasty Baby

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red Riding: The Year of Our Lord 1983

Red Riding: The Year of Our Lord 1983

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red Riding: The Year of Our Lord 1980

Red Riding: The Year of Our Lord 1980

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red Riding: The Year of Our Lord 1974

Red Riding: The Year of Our Lord 1974

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Underground

Underground

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Wish I Knew

I Wish I Knew

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Friends Act II

My Friends Act II

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Friends

My Friends

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Peach Blossom Land

The Peach Blossom Land

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tony Manero

Tony Manero

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The River

The River

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tim's Vermeer

Tim's Vermeer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wetherby

Wetherby

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Placido

Placido

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry