Sort by

laudanum has logged 142 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Ratings Game

The Ratings Game

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's A Miracle

It's A Miracle

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Award

The Award

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What It Means To Be An American

What It Means To Be An American

1952
×
Edit this entry  
29
Cork: Crashes And Curiosities

Cork: Crashes And Curiosities

1945
×
Edit this entry  
29
Teenagers on Trial

Teenagers on Trial

1955
×
Edit this entry  
29
Flying Stewardess

Flying Stewardess

1940
×
Edit this entry  
29
The Tale Of Moose Baby

The Tale Of Moose Baby

1975
×
Edit this entry  
29
The Bill of Rights in Action: Freedom of Speech

The Bill of Rights in Action: Freedom of Speech

1968
×
Edit this entry  
29
Highway Mania

Highway Mania

1937
×
Edit this entry  
29
Back To School With Joan Miller

Back To School With Joan Miller

1959
×
Edit this entry  
29
Alcohol Trigger Films for Junior High School: The Party, The Mother, The Ride

Alcohol Trigger Films for Junior High School: The Party, The Mother, The Ride

1979
×
★½
Edit this entry  
29
Toward Emotional Maturity

Toward Emotional Maturity

1954
×
★½
Edit this entry  
29
Snap Out of It! (Emotional Balance)

Snap Out of It! (Emotional Balance)

1951
×
★★
Edit this entry  
29
Right or Wrong? (Making Moral Decisions)

Right or Wrong? (Making Moral Decisions)

1951
×
★½
Edit this entry  
29
Skipper Learns A Lesson

Skipper Learns A Lesson

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Patriotism

Patriotism

1972
×
Read the review Edit this entry  
29
Tito

Tito

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bit

Bit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Night Owl

Night Owl

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Passing

The Passing

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tesla

Tesla

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
David Cross: Making America Great Again

David Cross: Making America Great Again

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Tesla

Tesla

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Holy Man: The USA vs. Douglas White

Holy Man: The USA vs. Douglas White

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Consumerism & the Limits to Imagination

Consumerism & the Limits to Imagination

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Absinthe

Absinthe

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Dude for a Day

Dude for a Day

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Shalom Allah

Shalom Allah

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Pass Over

Pass Over

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★½
Edit this entry  
24
The Dark End of the Street

The Dark End of the Street

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Waiting for the Barbarians

Waiting for the Barbarians

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Peace of Coal

A Peace of Coal

1910
×
★★★½
Edit this entry  
21
Princess Nicotine; or, The Smoke Fairy

Princess Nicotine; or, The Smoke Fairy

1909
×
★★★½
Edit this entry  
21
Three American Beauties

Three American Beauties

1906
×
★½
Edit this entry  
21
Dog Factory

Dog Factory

1904
×
★★½
Edit this entry  
21
The Living Playing Cards

The Living Playing Cards

1905
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★★
Edit this entry  
21
Little Tich and His Funny Feet

Little Tich and His Funny Feet

1900
×
★★★★
Edit this entry  
21
Let Me Dream Again

Let Me Dream Again

1900
×
★★½
Edit this entry  
21
Hyde Park Corner

Hyde Park Corner

1889
×
★★★
Edit this entry  
21
Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

1889
×
Edit this entry  
21
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★½
Edit this entry  
21
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
★★★
Edit this entry