Sort by
  • Racionais MC's: From the Streets of São Paulo

  • Argentina, 1985

  • Elvis

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

  • Cesária Évora

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Waters of Pastaza

  • The Matrix Resurrections

    ★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★½

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • The Beatles: Get Back

  • Where Are We Headed?

  • Makeup Artist

  • Dune

    ★★★

  • Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song

  • Buried News

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Dida

  • The Good Cinema

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★½

  • Space Sweepers

    ★★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Todas as Melodias

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Bye Bye Morons

    ★★½

  • Libelu: Down With The Dictatorship

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Brazil is thee Haiti is (t)here

    ★★★½

  • Narcissus Off Duty

    ★★★½

  • Movimento

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • The White Death of the Black Wizard

    ★★★★½

  • Republic

    ★★★★★

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★★

  • The pink indian against the invisible beast: Noel Nutels' battle

    ★★★★

  • Purple Dictatorship

    ★★★★

  • Days of Cannibalism

    ★★★½

  • Cadê Edson?

    ★★★★★

  • Riverock

    ★★★½

  • Minari

    ★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • Mosquito

    ★★★★½

  • The Close River

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • 1982

    ★★★★

  • Contemporary Cinema

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Private Fiction

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Um Estranho no Escuro

    ★★★★

  • Anna

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Invisible Life

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Forman vs. Forman

    ★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Guava Island

    ★★★★½