Sort by

LauraJacoves has logged 60 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

1982
×
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Snow-White

Snow-White

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heartbeeps

Heartbeeps

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fish That Saved Pittsburgh

The Fish That Saved Pittsburgh

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rangeela

Rangeela

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Road

The Road

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rubin & Ed

Rubin & Ed

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Out 1: Spectre

Out 1: Spectre

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★
Read the review Edit this entry