Sort by

Roberta has logged 235 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Realest Real

The Realest Real

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Unknown Woman

The Unknown Woman

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ellis

Ellis

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★½
Edit this entry  
20
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Inferno

Inferno

2016
×
★½
Edit this entry  
12
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Escort in Love

Escort in Love

2011
×
★★
Edit this entry  
07
Café Society

Café Society

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
½
Edit this entry  
02
They Call Me Jeeg

They Call Me Jeeg

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Anniversary Party

The Anniversary Party

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry