Sort by

lauren has logged 188 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prancer Returns

Prancer Returns

2001
×
★½
Edit this entry  
18
Prancer

Prancer

1989
×
★½
Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crickets

Crickets

2020
×
Edit this entry  
17
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
12
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
11
Clerks

Clerks

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
Stick It

Stick It

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Edit this entry  
08
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry