• Single All the Way

  • The Rescue

    ★★

  • The Last Duel

    ★★★½

  • Memoria

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • A Hero

    ★★★½

  • Bergman Island

    ★★★

  • Lingui, The Sacred Bonds

    ★★★

  • Luca

    ★★★

  • The Drover's Wife: The Legend of Molly Johnson

    ★★★

  • A Cop Movie

    ★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★½

  • Censor

    ★★★

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★½

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★½

  • Supernova

    ★★½

  • On the Rocks

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • Ammonite

    ★★★½

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★

  • Rūrangi

    ★★★½

  • The World to Come

    ★★★★

  • Days

    ★★★★

  • Minari

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★

  • I Carry You with Me

    ★★

  • Underwater

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Cats

    ½

  • Bombshell

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ½

  • Knives Out

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • The King

    ★★½

  • Ema

    ★★★½

  • Joker

    ★½

  • Ford v Ferrari

  • Judy

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★

  • The Lion King

    ★½

  • Monsoon

    ★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★½

  • Annabelle Comes Home

    ★★★½

  • Sequin in a Blue Room

    ★★★½

  • Dark Phoenix

    ★½

  • When They See Us

    ★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Invisible Life

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Whistlers

    ★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★½

  • Bacurau

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Aladdin

    ★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • End of the Century

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★

  • Pet Sematary

    ★★★