Sort by

lauren has logged 362 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Damsel

Damsel

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spookley and the Christmas Kittens

Spookley and the Christmas Kittens

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Spookley the Square Pumpkin

Spookley the Square Pumpkin

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry