RSS feed for Lauren
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shallows

The Shallows

2016
×
Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Persuasion

Persuasion

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Edit this entry  
29
As You Are

As You Are

2016
×
Edit this entry  
27
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
Edit this entry  
23
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dude

Dude

2018
×
Edit this entry  
18
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★½
Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bigger than Life

Bigger than Life

1956
×
★★½
Edit this entry  
26
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★½
Edit this entry  
25
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★
Edit this entry  
20
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★
Edit this entry  
12
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★
Edit this entry  
07
María Candelaria

María Candelaria

1944
×
★★
Edit this entry  
05
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★½
Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Los Olvidados

Los Olvidados

1950
×
Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
Edit this entry  
27
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
Edit this entry  
25
Every Day

Every Day

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★
Edit this entry  
13
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★
Edit this entry  
13
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry