RSS feed for Lauren

Lauren has logged 155 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Peter Pan Goes Wrong

Peter Pan Goes Wrong

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Newsies: The Broadway Musical

Newsies: The Broadway Musical

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
Edit this entry  
17
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
Edit this entry  
16
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Elizabeth at 90: A Family Tribute

Elizabeth at 90: A Family Tribute

2016
×
Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Metropolis

Metropolis

1927
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★
Edit this entry  
27
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★½
Edit this entry  
22
The Scar of Shame

The Scar of Shame

1927
×
Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Limite

Limite

1931
×
Edit this entry  
14
11/8/16

11/8/16

2017
×
Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★½
Edit this entry  
03
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★
Edit this entry  
28
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★½
Edit this entry  
25
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★½
Edit this entry  
23
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Demi Lovato: Simply Complicated

Demi Lovato: Simply Complicated

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★
Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
Edit this entry  
04
Hypocrites

Hypocrites

1915
×
Edit this entry  
03
First Spaceship on Venus

First Spaceship on Venus

1960
×
★★
Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★½
Edit this entry  
24
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★½
Edit this entry